غول‌ پیکرترین ماشین روی زمین در توسعه راه

بیل توسعه راه
نکاتی برای خرید بیل مکانیلی که باید به آنها توجه کرد 5/5 (1)
1398/03/11
عوامل موثردر انتخاب و بهره وری ماشین آلات راهسازی
1398/04/13

شنیدن برخی اعداد بیش از آنکه حیرت‌آور باشند، باورناپذیر هستند. دامپ‌تراک جدید شرکت بلاز (Belaz) مثالی خوب برای این گفته است: غولی آهنی با ظرفیت بار ۴۵۰ تن و نیروی ۳۲۰۰  اسب‌بخار.

مواردی وجود دارند که اعداد حیرت‌آور نیستند، بلکه غیر قابل باورند: دو موتور ۱۶ سیلندر نیرویی معادل ۲۳ هزار اسب‌بخار تولید می‌کنند، و ظرفیت حمل معادل ۴۵۰ تن است. اینها اعدادی هستند که متخصصان بلاروسی شرکت Belaz به واسطه رونمایی از جدیدترین محصول خود به آنها رسیده‌اند. زمانی‌که کامیون کمپرسی ۷۵۷۱۰ این شرکت در سال ۲۰۱۵ / ۱۳۹۴ قدم به جاده بگذارد، بزرگ‌ترین و پر بازده‌ترین کامیون‌های ویژه معادن (دامپ‌تراک) دنیا خواهد بود.

شرکت بلاز که نزدیک به یک سوم تمام دامپ‌تراک‌های مشغول به کار دنیا را می‌سازد، هر ساله حدود ۲۰۰۰ دستگاه از این خودروها را وارد بازار می‌کند. دامپ‌تراک ۷۵۷۱۰ که آخرین محصول این شرکت است، در مقایسه با بزرگ‌ترین مدل ۳۶۰ تنی این شرکت ۲۵ درصد ظرفیت بیشتری دارد. در عین حال، به لطف گیربکس الکترومکانیکی ولتاژ مستقیم و چهار موتور الکتریکی کششی روی هر چرخ، مصرف انرژی آن از مدل‌های قبلی کمتر است.

دو موتور وظیفه بلند کردن بارهای سنگین را بر عهده دارند. هر کدام از این موتورها به ۱۶ سیلندر با اندازه مشت مایک تایسون مجهز هستند، و حجم موتور دیوانه کننده‌ای معادل ۶۵ لیتر دارند. در وضعیت خالی، یکی از این موتورها خاموش می‌شود تا مصرف سوخت کاهش پیدا کند؛ اما زمانی‌که هر دو موتور روشن هستند، حداکثر سرعت آن به ۶۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مسئولان شرکت ادعا می‌کنند زمانی‌که تمام ظرفیت بارکش مدل ۷۵۷۱۰ با ۴۵۰ تن سنگ معدن پر شده و روی شیب ۱۰ درصد (حداکثر شیب مجاز طبق استانداردها) حرکت می‌کند، دامپ‌تراک آنها قادر است به راحتی سرعت خود را در سطح ۴۰ کیلومتر بر ساعت حفظ کند.
مدل جدید شگفتی‌های دیگری هم دارد: ۷۵۷۱۰ علاوه بر چابکی خودرویی سبز است؛ حداقل در مقیاس خودروهای دامپ‌تراک که وزنی نزدیک به ۴۰۰ تن دارند. به لطف دو محور صفحه گردان که می‌توانند ۸ چرخ این غول آهنی را به طور مستقل حرکت دهند (چرخ‌هایی که هر کدام ۱٫۶ متر ضخامت دارند)، شعاع چرخش این دامپ‌تراک تنها ۲۰ متر است. چنین عددی برای خودرویی که طول کلی آن ۲۰٫۵ متر است چندان هم بد نیست.

جانمایی کابین ۷۵۷۱۰ نیز مانند سایر دامپ تراک های بلاز است. بنابراین هر راننده‌ای که با دامپ‌تراک‌های امروزی آشنایی داشته باشد، می‌تواند پشت فرمان مدل جدید نشسته و آن را هدایت کند. با این وجود، شرکت بلاز شبیه‌سازی را برای آموزش رانندگی این مدل ارائه کرده است. یک سیستم باد خودکار فشار تمام چرخ‌ها را کنترل می‌کند. سیستم مراقبت و پایش ویدئویی، گرمایش و سرمایش کابین، و عایق صوتی که میزان سر و صدا را زیر ۸۰ دسی‌بل نگاه می‌دارد همه مطابق با استانداردهای این گونه خودروها هستند.

لطفا این را ارزیابی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *